En afdækning i 2021/2022 viste, at der blev benyttet henholdsvis 17 forskellige ergoterapeutiske måleredskaber og 23 fysioterapeutiske måleredskaber inden for neurologien på tværs af hospitalerne i Region Hovedstaden.
En arbejdsgruppe bestående af udviklings- og specialeansvarlige ergo- og fysioterapeuter i Region H, med særlig viden inden for neurorehabilitering, blev nedsat af Sammenslutningen af Ledende Ergoterapeuter og Fysioterapeuter (SLEF) med henblik på at skabe en større ensartethed omkring udvælgelse og anvendelse af måleredskaber på tværs af hospitalerne til gavn for patientforløbene ved overflytning mellem hospitalerne. Endvidere at kunne identificere kompetenceudviklingsbehov og -tiltag indenfor anvendelse af måleredskaber indenfor neurorehabilitering.
Det har resulteret i en anbefaling til neurospecifikke måleredskaber for ergoterapeuter og fysioterapeuter i Region Hovedstaden, som du kan finde i pdf'en her på siden, hvor processen også er beskrevet.
Anbefalingen skal ses som en værktøjskasse, hvor måleredskaberne dækker relevante domæner indenfor neurorehabilitering for at understøtte kollegaers kliniske beslutningstagen, herunder at omsætte, hvordan måleredskabet kan bidrage ind i klinisk praksis, som mere end "bare et testresultat".
Hvis du har spørgsmål, er du velkommen til at kontakte tovholderne for arbejdsgruppen:
Fysioterapeut Katrine Lyders Johansen mail: Katrine.lyders.johansen@regionh.dk
Ergoterapeut Kate Allen Christensen: kate.allen.christensen@regionh.dk
Arbejdsgruppens medlemmer
Bispebjerg og Frederiksberg Hospital: Fysioterapeut med udviklingsfunktion Christian Hedelund Arens og Ergoterapeut Julie Boeberg Jensen
Herlev Gentofte Hospital: Fysioterapeut med specialfunktion Katrine Lyders Johansen og Ergoterapeut med specialfunktion Lea Shin Nielsen
Nordsjællands Hospital: Specialeansvarlig fysioterapeut Monique Mesot Liljehult og Specialeansvarlige ergoterapeut Jeanette Olsen/Julie Espander Christensen
RH, Afdeling for Hjerne og Rygmarvsskader: Udviklingsfysioterapeut David Jonsson og Udviklingsergoterapeut Malene Bæk Christensen
RH, Blegdamsvej: Udviklingsfysioterapeut Susanne Pia Skov Nielsen og Udviklingsergoterapeut Kate Allen Christensen
RH, Bornholms Hospital: Fysioterapeut Stine Øland Hansen og Ergoterapeut med specialfunktion, Brit Steen Langhorn
RH, Glostrup: Udviklingsfysioterapeut Kamilla Kildegaard Kristiansen og Udviklingsergoterapeut Peter Vögele
SLEF tovholder: Lisbeth Lind, Nordsjællands Hospital
Neuromåleredskaber RegionH_ERGO og FYS_juli 2024_opdatering 310325.pdf